IV KLASA W ANTYTYTONIOWYM PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM
22.06.2017 Marek Frąckowiak 466

IV KLASA W ANTYTYTONIOWYM PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM

W roku szkolnym 2016/17 nasza szkoła przystąpiła do I edycji Ogólnopolskiego Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Akcja skierowana została do uczniów klas IV szkół podstawowych.

Opiekę nad programem z ramienia Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego sprawowała pani Aneta Okoniewska – powiatowy koordynator programu, a w szkole nauczyciel wychowania fizycznego – Wojciech Polaszewski.

Profilaktyka palenia tytoniu powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno -  wychowawcze w szkole. Nieprzypadkowo program opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami skierowano do dzieci w grupie wiekowej 9-10 lat. Okazuje się, że na ten wiek przypada krytyczny okres dla podejmowania zachowań ryzykownych związanych z paleniem tytoniu.

Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia tytoniu. Na realizację przeznaczono 6 godzin zajęć lekcyjnych, dodatkowo spotkania z rodzicami, które odbywały się w naszej szkole między marcem a czerwcem 2017 roku. A w czasie tych zajęć uczniowie:

• uczestniczyli w mini wykładach,
  • pracowali indywidualnie i w grupach nad tworzeniem prac plastycznych,
  • tworzyli komiks z bohaterami programu o tematyce antytytoniowej,
  • przeprowadzali wywiad z osobami niepalącymi,
  • liczyli koszty palenia,
  • poznawali skład i oddziaływanie dymu papierosowego na organizm.

Wymiernym efektem całego programu w naszej IV klasie niech będzie przykład jednej z uczennic, która zapewniła, że rodzice przestali palić papierosy w jej obecności w domu. Nawet jeśli nie jest to jeszcze rzucenie nałogu, należy cieszyć się z większej świadomości uczestników programu i ich rodziców.

Najważniejszy apel do rodziców brzmi: „Jeśli już musisz palić – nie pal przy dzieciach!!!!”

Tekst W.Polaszewski