WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
22.06.2017 Marek Frąckowiak 710
22.06.2017

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W czerwcu uczniowie naszej szkoły-głównie gimnazjaliści z klasy pierwszej i trzeciej- uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wrocławia.

Wycieczkę profilaktyczną do Wrocławia zorganizowano z myślą połączenia realizowanych programów profilaktyczno-wychowawczych z ukazaniem tradycji i kultury naszej ojczyzny.

Uczniowie zobaczyli Panoramę Racławicką , byli w ZOO i budynku Afrykarium, wraz z przewodnikiem poznali zabytki  Wrocławia i jego historię, zwiedzili nowoczesne Centrum Wiedzy o wodzie- Hydropolis, Ogród Japoński-wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Podczas wycieczki odwołaliśmy się do tzw. modelu „promocji zdrowia” – u jego podstaw znajduje się przekonanie, że zamiast straszyć negatywnymi skutkami zażywania lepiej jest skierować uwagę na to co zdrowe i pożyteczne, na to, co daje radość, przyjemność i poczucie zadowolenia z życia i z samego siebie. Przyjęliśmy założenie, że jeśli młodzi ludzie nauczą się dbać o swoje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne, społeczne i duchowe – groźba sięgania po substancje uzależniające będzie mniejsza.

Osiągnięto następujące cele:

-         zwiększono podstawową wiedzę w zakresie zagrożeń i strat bieżących związanych substancjami uzależniającymi;

-         propagowano zdrowy styl życia;

-         kształtowano pożądane cechy osobowości takie jak: współdziałanie w grupie, wywiązywanie się z podjętych działań, szacunek dla innych, wyrobienie potrzeby aktywności,

-         regenerowano siły witalne;

-         ukazano pozytywne wzorce codziennego życia.

W trakcie wycieczki przeprowadzono:

-         pogadanki na tematy dot. problematyki młodzieżowej, oraz z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi

-         w ramach warsztatów z zakresu plastyki i techniki – plakat                pt. „Bezpieczne wakacje”.

Z budżetu gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych „Akcja Lato 2017” zostały pokryte częściowo następujące wydatki: transport  i materiały do prowadzenia zajęć

Tekst M. Balcer, RP