Czwartoklasiści odkrywają tajemnice Poznania i okolic
23.06.2017 Marek Frąckowiak 1147
grafika
Powiązane galerie:
grafika
23.06.2017

14

zspotulice

Czwartoklasiści  odkrywają tajemnice Poznania i okolic

 

 

           

            Uczniowie klasy IV Zespołu Szkół im. „Dzieci Potulic”  13 i 14 czerwca uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych w Poznaniu, zwiedzając przepiękne okolic stolicy Wielkopolski.  Opiekunami wycieczki były panie M. Marszałek i K.Urbańska.

            Celem warsztatów profilaktycznych o charakterze krajoznawczym jest poznanie walorów turystycznych województwa wielkopolskiego oraz zapoznanie uczniów z mechanizmami prowadzącymi do uzależnień. Planowane zajęcia mają na celu podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwości używek oraz ich wielopłaszczyznowego wpływu na człowieka. Istotnym punktem programu jest uświadomienie uczniom ich własnych praw, w tym prawa do odmowy i podnoszenie samooceny, która jest niezbędna do wyrażania własnych opinii w sposób asertywny. W tym celu zaplanowano ćwiczenia z wykorzystaniem elementów dramy i konkurs o charakterze profilaktycznym. Łącząc idee zdrowego ciała i zdrowego ducha warsztaty zaplanowano w urokliwej części Poznania.

Uczniowie zwiedzili Muzeum Literackie Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Zachwyceni różnorodnością zebranych przez literata - podróżnika i członków jego rodziny pamiątek udali się do Rogalina.

 Przepiękny, wyremontowany pałac , wozownia i galeria obrazów zauroczyły wszystkich uczestników. Wieś Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego - głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich.

Pełni wrażeń uczestnicy udali się do schroniska „ Hanka”. Młodzi ludzie z zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli zajęciach profilaktycznych, które zakończyły się grą w Twistera.

            Następnego dnia swoją przygodę rozpoczęliśmy spacerem  po poznańskim rynku. Uczniowie zobaczyli wiele zabytkowych, historycznych kamienic, zabytkową fontannę. Z podziwem oglądali Ratusz i trykające się w południe koziołki.

Kolejną atrakcja turystyczna był zamek w Kórniku. W środku ogromne wrażenie robią bogato zdobione drewniane podłogi, odrzwia oraz sufity. Niezmienione, zachowane z pietyzmem wnętrza muzeum wyposażone są w meble różnych stylów i epok, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra, jak i obrazy. Na parterze mieszczą się dawne pokoje mieszkalne, m.in. apartamenty właściciela zamku, pokój pani domu, salon i sala jadalna, a także zakątek myśliwski z kolekcją etnograficzną, którą przywiózł Władysław Zamoyski z podróży do Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku. Na piętrze znajduje się duża sala muzealna oraz biblioteka i pokoje gościnne używane obecnie jako pomieszczenie biblioteczne i pracownie naukowe.

A  nocami – jak głosi legenda – po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka zwana „Białą Damą” nazwana tak od koloru sukni na  portrecie.

                         Głównym celem organizatorów warsztatów jest uatrakcyjnienie młodzieży wolnego czasu, wskazanie alternatywnych form relaksu i wypoczynku. Zmiana miejsca jest gwarantem spokoju i wyciszenia. Zajęcia profilaktyczne pozwolą uświadomić uczniom, jakim problemem są nałogi. Pragniemy  uwrażliwić młodzież  na możliwość dokonania słusznego wyboru, aby ten trudny aspekt życia nie stał się ich udziałem.

 

 

                                                                                                               Organizator:

                                                                                                          Małgorzata Marszałek

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane